ROK ZAŁOŻENIA 2015 

 Z uwagi na trwającą pandemię... <czytaj dalej>

 

 MINDFULNESS NA ŚLĄSKU to nazwa projektu i przestrzeni, którą psycholog i certyfikowany nauczyciel MBSR dr Aleksandra Dembińska w roku 2014 wymyśliła i wprowadziła w życie propagując mindfulness w tym regionie, poprzez  prowadzenie strony www.mindfulness-slask.pl, liczne prelekcje, wykłady i wystąpienia konferencyjne oraz prowadząc certyfikowane treningi uważności - Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR). Po pierwszych treningach, które przeprowadziła w Warszawie pod szyldem Polskiego Instytutu Mindfulness POLIM w Warszawie, przyszedł czas na zaszczepienie regularnych treningów MBSR na Śląsku. Od 2015 roku pod szyldem Mindfulness na Śląsku regularnie prowadzi certyfikowane treningi MBSR, po których każdy z uczestników nabywa nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem, a przy okazji  otrzymuje Certyfikat uprawniający do kontynuowania na tzw. ścieżce nauczycielskiej.        

MINDFULNESS (w tłumaczeniu polskim uważność) to termin wprowadzony pod koniec lat 70. w Stanach Zjednoczonych przez profesora Jona Kabata Zinna. Jest to stan świadomości będącym ukierunkowaniem na chwilę obecną, to sposób bycia kształtującym umiejętność nieoceniającej samoobserwacji. Mindfulness jest bazą licznych nurtów psychoterapeutycznych nazywanych jako "trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)"

Program redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction- MBSR), stosuje się od ponad 30 lat w 250 ośrodkach Stanów Zjednoczonych, a od początku lat 90. w Europie. Znalazł zastosowanie (skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi) w treningach antystresowych, wspomaganiu terapii zaburzeń emocjonalnych oraz somatycznych.
Celem programu MBSR jest wykształcenie umiejętności dostrzegania i przyjmowania pojawiających się emocji, myśli, odczuć jako obiektów obserwacji. Dzięki temu uczestnik uczy się łagodzić objawy i skutki doświadczanego stresu co prowadzi do utrzymywania dobrego samopoczucia. Umiejętność samoobserwacji rozwija intuicję, kreatywność, akceptację siebie, a to pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi.
Program MBSR wg badań jest skuteczny w utrzymywaniu i podnoszeniu jakości życia i samopoczucia w grupach osób zdrowych,  a także leczy lub istotnie wspomaga leczenie wielu chorób somatycznych (jak na przykład chorób nowotworowych, chorób skóry itd.), zaburzeń odżywiania, zaburzeń związanych z wypaleniem zawodowym, przy zespole chronicznego zmęczenia, zaburzeń lękowych, zaburzeń stresu postraumatycznego (PTSD), zaburzeń depresyjnych, uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Mindfulness praktykuje cały świat. W Polsce zauważalny jest wzrost zainteresowania tą praktyką. 
Niech Śląsk stanie się istotnym ośrodkiem uważnego życia... tu i teraz! W tej wyjątkowej, industrialnej aglomeracji, między miastami: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Gliwice, Zabrze, Świętochłowice, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Rybnik, administracyjnie obejmującej również Jaworzno, Sosnowiec, Będzin, Dąbrowę Górniczą jest szczególna potrzeba wewnętrznej harmonii w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas. Nie zapomnijmy, że wśród bogatego dziedzictwa przemysłu ciężkiego, górniczego, hutniczego, energetycznego, transportowego i wielu innych... jest człowiek, jesteśmy my wraz z naszymi potrzebami... . Mindfulness pomoże Ci odnaleźć równowagę.    

 

 

 

OSTATNIE  AKTUALNOŚCI: